Naše akce 2019/2020

LISTOPAD 2019/2020

4.11.2019 – Beseda s městskou policií (Včelky, Koťátka, Motýlci) v 9:30 hod.
7.11.2019 – Polytechnika (Motýlci) v 10:00 hod.
8.11.2019 – Hopsalín v MŠ v  9:30 hod.
11.11.2019 – “Výlet do Malenovic “(Žabičky, Motýlci). Odjezd v 7:45 hod., návrat do 13:00 hod.
11.11.2019 – Divadlo loutek (Včelky, Koťátka). Sraz v MŠ do 7:30 hod.
13.11.2019 – “Výlet do Malenovic”(Včelky, Koťátka). Odjezd v 7:45 hod.,návrat do 15:00 hod.
20.11.2019 – “Podzimní dílničky s rodiči” od 15:00 hod.
21.11.2019 – “Vánoční fotografování dětí” od 7:30 hod.
27.11.2019 – “Adventní dopoledne v MŠ (Včelky).
Plavání – 7.11., 14.,11., 21.11., 28.11.2019

Projektový den mimo MŠ – Procházka podzimním lesem v Malenovicích
Ve středu 13. listopadu se děti ze Zámostní školky vydaly do Malenovic, kde byl pro ně připraven projektový den v přírodě „Procházka podzimním lesem“. Na netradičně strávené dopoledne se děti velmi těšily a pečlivě se na něj připravovaly. Nejprve si se svými učitelkami povídaly o lese, lesní zvěři, o stromech a jejich využití, poslouchaly nahrávky zvuků lesních zvířat, vyráběly zvířátka z kaštanů, krmítka pro ptáčky z borovicových šišek. Samou nedočkavostí si vytvořily i les z papírových stromů. Nic se však nevyrovnalo pravému pobytu v přírodě. Po příjezdu do Malenovic se nás ujala paní lektorka Blanka Dužíková z CVČ U Rosničky. Provedla nás podhorskou vesnicí a ukázala nám místní krásy přírody, zajímavé stromy a místa kde žije lesní zvěř. Děti se během procházky dozvěděly plno zajímavých informací například,  že se na zimu nepřipravují jen zvířátka, ale i stromy, proč žížaly za deště vylézají ze svých děr a kde se v Beskydech vyskytují šelmy…  Po poučné procházce čekal děti výtečný oběd a poté se program přesunul do prostor centra volného času, kde si děti mohly osahat parohy a kožešiny lesních zvířat. Domů se všichni vraceli příjemně unaveni a plni zážitků.
Akce byla financována v rámci Šablon II, Projektu Rozvoj předškolního vzdělávání v MŠ Zámostní, Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání.
(fotografie z akce viz. Fotodokumentace)

Divadlo loutek v Ostravě – divadelní představení Dášeňka
V pondělí 11. listopadu Zámostníčci navštívil Loutkové divadlo v Ostravě, kde byli pozvání na divadelní představení Dášeňka. Na pohádkové představení, vhodné nejen pro milovníky psů, se děti velmi těšily. Ve chvíli, kdy se odhrnula divadelní opona, všichni jen tiše seděli a zaujatě sledovali tradičně netradiční příběh o rozpustilém psím štěněti, které se postupně mění ve vychovanou a poslušnou psí slečnu. Divadelní představení si děti velmi užily.
(fotografie z akce viz. Fotodokumentace)

Hopsalín v MŠ
V pátek 8. 11. 2019 přijel za našimi malými Zámostníčky, všemi dětmi oblíbený, klaun Hopsalín. Připravil si pro nás zábavné dopoledne na téma „Broučci“, oblékl se do krásného kostýmu včelky a dokonce měl i opravdovou včelí společnici (viz fotografie). Během tohoto veselého programu klaun Hopsalín tančil s dětmi na různé písničky o broučcích (včelka, beruška apod.) a přidaly se dokonce i paní učitelky. Děti také za různé malé úkoly dostaly sladkou odměnu, a když se naučili točit s talířem na tyčce, byly obdarovány myškou vytvořenou z nafukovacího balonku a aby to nebylo paním učitelkám líto, tak klaun Hopsalín vykouzlil z balonku zvířátka i pro ně. Na konci programu jsme se všichni společně s klaunem Hopsalínem a jeho společnicí vyfotili a rozloučili, ale už teď se těšíme, co si pro nás příště připraví.
(fotografie z akce viz. Fotodokumentace)

Beseda s městskou policii
Ve pondělí 4.11.2019  v naší školce proběhla beseda s Policií ČR. Paní policistka děti seznámila s práci bezpečnostní složky, vysvětlila dětem, kde všude policie pomáhá a zasahuje, jakými dopravními prostředky disponuje a že kromě lidí u policie pracuje i několik zvířecích kamarádů – především koně a psi. Nezapomněla připomenout také důležitá telefonní čísla. Děti dokonce měly možnost zkušebně si zavolat rychlou pomoc a vyzkoušet, jak takový hovor vypadá. Seznámily se rovněž se základními dopravními značkami a připomněly si bezpečnostní prvky na jízdním kole. V neposlední řadě byly děti poučeny, jak by se měly chovat v případě kontaktu s cizí osobou. Odměnou, za ukázněné chování při přednášce, byla možnost vyzkoušet si nasadit opravdová policejní pouta.
(fotografie z akce viz. Fotodokumentace)

ŘÍJEN 2019/2020

1.11.2019 – Poznáváme Ostravu – HALDA EMA (Koťátka)
2.10.2019 – “3 D kino ” v MŠ – Jak slunce navštívilo měsíc, Tajemství starého stromu
3.10.2019 – Polytechnika v MŠ (Včelky) v 10:00 hod.,
9.10.2019 – “Sportovní dopoledne” v SVČ Ostrčilova “Pozóóór start” (Včelky, Koťátka). Sraz v MŠ do 8:30 hod.
10.10.2019 – Začíná 1.lekce Plavání (následně 17.10, 24.10, 31.10)
11.10.2019 – Divadlo loutek “Fuj je to “v 10:30 hod. (Včelky, Motýlci, Koťátka)
16.10. 2019 – DOV “Geometráček”( Koťátka, Včelky). Sraz v MŠ do 7:30 hod.
23.10.2019 – Solná jeskyně v Muglinově (Žabičky, Včelky)

Solná jeskyně
Ve středu 23.10.2019 navštívily děti ze třídy Žabiček a Včelek Solnou jeskyni Mexiko v Muglinově. Čekala nás malá útulná jeskyňka vybavená skluzavkou a hračkami, tudíž si děti užily mnoho zábavy a her se solnými krystalky. Už nyní se všichni těšíme na příští návštěvu.
(fotografie z akce viz. Fotodokumentace)

Geometračkova nová dobrodružství – vzdělávací program v DOV
Ve středu 16. října se malí Zámostníčci vydali do Světa techniky v Dolní oblasti Vítkovic na vzdělávací program s názvem Geometráčkova nová dobrodružství. S panáčkem Geometráčkem, jehož celý svět se skládá jen z geometrických tvarů, se děti už dobře znají. Tentokrát mu pomohly sestavit nový domeček, při jehož stavbě si společně zopakovaly geometrické tvary a procvičily logické myšlení. Hlavičky si později namáhaly i při práci u stolečku, kde jen pomocí hmatu poznávaly geometrické tvary. Nakonec děti společně přišly na to, že z geometrických tvarů se neskládá jen svět Geometráčka, ale i ten náš, a pokud se budeme pozorně dívat, geometrické tvary a tělesa najdeme všude kolem sebe.
Akce byla spolufinancována z rozpočtu SMO a projektu „Poznáváme svět a tvoříme se Zámostníčkem.“
(fotografie z akce viz. Fotodokumentace)

Loutkové divadlo
V pátek 11.10.2019 vyrazily všechny děti z naší školky do Divadla loutek, kde shlédly loutkové představení “Fuj je to”.
Krásný příběh pejska Harryho,který zatoužil po svobodě, děti velmi zaujal a především pobavil . Po ukončení pohádky měly děti možnost si vyzkoušet kulisy,které byly v příběhu využity, jako například jeřáb a bagr a mohly si i pohladit hlavního dřevěného hrdinu -pejska Harryho.
(fotografie z akce viz. Fotodokumentace)

1.lekce plavání
Naši malí Zámostníčci zahájili letošní kurz plavání již ve čtvrtek 10. října 2019. Malí plaváčci ze třídy Včeliček, Koťátek a Motýlků vyrazili hned po svačince autobusem do FBC haly v Ostravě – Muglinově. Zde na ně již čekala první lekce plavání. Nejprve děti zamířily do šaten, kde se převlékly do svých plaveckých úborů. Přivítala je paní lektorka, která tento plavecký kurz vede se svým týmem. Děti seznámila s tím, jak to všechno bude probíhat a jaká pravidla je třeba dodržovat. Potom už následovala krátká sprcha a hurá do vody. U bazénu je přivítaly jejich tři učitelky plavání, které je budou celou výukou plavání provázet. Děti dostaly svoje plavecké pásy a rukávky a hop do vody. A protože jsou skoro všichni úplní začátečníci, učili se plavat s deskou nebo splývat na zádech. Paní lektorky zpestřily dětem lekci také spoustou zábavných her s barevnými pomůckami. Po vysušení vlásků a převlečení se malí plaváčci vydali zpět do školky na oběd. První lekce plavání proběhla úspěšně a již teď se plánuje další!
(fotografie z akce viz. Fotodokumentace)

„Pozóóóór, start!!!“ – Sportovní dopoledne v SVČ Ostrčilova
Ve středu 9. 10. byly děti ze Zámostní školky pozvané do Střediska volného času Ostrčilova na akci s názvem „Pozóóóór, start!!!“. Na malé sportovce čekaly různé soutěžní disciplíny jako například skok do dálky, skákání v pytli, překážková dráha, jízda ve formuli, cornhole a dětmi nejvíc oblíbené skákání na fitness trampolínách. Sportovní dopoledne si děti velmi užily a za své sportovní výkony v cíli získaly zaslouženou odměnu.
(fotografie z akce viz. Fotodokumentace)

Sférické kino
Ve středu děti ze Zámostní školky čekalo netradiční promítání – sférické kino. V prostorách školky se objevila obrovská kopule, a když do ní děti opatrně vstoupily, čekal je neuvěřitelný zážitek. Po té, co si pohodlně lehly, na stěnách kopule se začaly promítat pohádky a děti jen napjatě sledovaly příběhy. První naučná pohádka byla o tom „Jak šel Měsíc na návštěvu ke Slunci“. Druhý vzdělávací příběh byl o „Tajemství stromů“, ve kterém děti společně s broučkem a beruškou podrobně procestovaly zázračným světem přírody a odhalily největší tajemství stromů.
(fotografie z akce viz. Fotodokumentace)

Poznáváme Ostravu – Vyhlídková věž Nové radnice a Halda Ema
V uplynulých dnech děti ze třídy Koťátek poznávaly významná místa a objekty města Ostravy. A protože svět se nejlépe pozoruje z výšky, náš první výlet směřoval na Vyhlídkovou věž Nové radnice, odkud jsme celou Ostravu měli jako na dlani. Protože pohledy z výšky se dětem líbily, tak i druhý výlet byl tomu přizpůsobený a společně jsme zdolali vrchol Slezské Ostravy, pro Ostravu tolik typickou haldu Emu. Počasí nám přálo a tak jsme se mohli kochat výhledem na nejbližší okolí i vzdálené hory.
(fotografie z akce viz. Fotodokumentace)

ZÁŘÍ 2019/2020

10.9.2019 – “Slavnostní zahájení školního roku” s Alešem Krejčím v MŠ “Čarování se zvířátky” v 10:30hod.
10.9.2019 – TŘÍDNÍ SCHŮZKY  – Žabičky v 15.30 hod.Včelky  v 16:00 hod.
11.9.2019 – TŘÍDNÍ SCHŮZKY – Motýlci v 15:30 hod.Koťátka v 16:00 hod.
17.9.2019  – Divadlo Letadlo v MŠ “Průzkumníci v lese” v 10:30 hod.
19.9.2019 – Výlet do Rožnova pod Radhoštěm “Za zvířátky” sraz v MŠ do 6:30 hod., návrat do 13:30hod.
27.9.2019 – Vyhlídková věž Nová radnice (Koťátka)

Čarování se zvířátky
V úterý 10. září malí Zámostníčci zahájili svůj nový školní rok programem s kouzelníkem Alešem Krejčím. Známý kouzelnický mistr dětem přivezl svou kouzelnickou show s názvem „Čarování se zvířátky“. Děti se nejdříve učily kouzelnickou formulku „abrakadabra“, aby mohly s kouzelníkem společně kouzlit a čarovat. S kouzlením jim pomáhala také zvířátka – holub, panda a králík spolu s kocoury Silvestrem, Tondou a Fildou nebo štěňátkem Benem. Do programu se zapojily i paní učitelky a vykouzlily dětem hada a červené míčky. Pan kouzelník si potom z dětí vybral odvážné kouzelnické učně, kteří ostatním zkusili vykouzlit míčky, zmizet šátek anebo proměnit plechovky na jiné barvy, než měly. Na konci kouzelnického dopoledne děti zažily nevídanou věc – děti s kouzelníkem začarovaly stoleček, který začal levitovat. Všichni na to s úžasem nevěřícně hleděli. Po celou dobu programu se děti výborně bavily a celou školkou zněl jejich burácivý smích a potlesk. Nový školní rok tak děti odstartovaly opravdu zvesela!
(fotografie z akce viz. Fotodokumentace)

Divadlo Letadlo “Průzkumníci v lese”
V úterý 17. září k nám do školky opět přiletělo divadlo Letadlo s novým pohádkovým představením Průzkumníci v lese. Posádka letadla naučila nejprve malé Zámostníčky veselou písničku „Do lesa“ a spolu s dětmi se průzkumníci vypravili na sběr hub. Les byl sice plný hub, ale děti dostaly za úkol, aby rozlišily, které z nich jsou jedlé a které ne. Z těch jedlých si pak jeden průzkumník usmažil smaženici, se kterou se ale nerozdělil a bolelo ho bříško! Děti si tak připomněly, že se mají s druhými dělit. Průzkumníci také děti zasvětili do tajů hašení ohně v lese a krmení zvířátek. Společně si zazpívali písničky o různých zvířátkách v lese – o kanci a lišce nebo rysovi. A protože je jelen lesů král, průzkumníci si děti vyzkoušeli v dovednosti troubení. Tato soutěž se setkala s velkým zájmem ze strany dětí, a tak se všichni proměnili v troubící krále lesa – tedy jeleny. Průzkum lesa zakončili Zámostníčci pohybovou písničkou a zamávali letadélku s jeho průzkumníky na rozloučenou.
(fotografie z akce viz. Fotodokumentace)

Putování za zvířátky na dědinu
Ve čtvrtek 19. 9. 2019 děti ze Zámostní školky vyrazily na výlet do Valašského muzea v přírodě do Rožnova pod Radhoštěm. Ve Valašské dědině byl pro malé Zámostníčky připravený edukační program s názvem Za zvířátky na dědinu. Děti se při procházce mezi dřevěnými zemědělskými usedlostmi a hospodářskými stavbami postupně seznamovaly s domácími zvířaty, která dříve Valaši chovali, i s užitkem, který jim poskytovaly. Procházku si zpestřily písničkou a zakončily tvořivými rukodělnými aktivitami. Děti si prohlídku muzea velmi užily, a to především díky poutavému výkladu paní průvodkyně. Do školky se všichni vraceli příjemně unaveni a s dobrým pocitem pěkně stráveného podzimního dne.
Akce byla spolufinancována z rozpočtu SMO a projektu „Poznáváme svět a tvoříme se Zámostníčkem.“
(fotografie z akce viz. Fotodokumentace)